Spośród wszystkich członków Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej piętnastu żyje na Białorusi. Większość tworzy wspólnotę modlitewną w Witebsku, w miejscowej parafii Ducha Świętego. Opiekunem ze strony Misjonarzy Saletynów jest ks. Andrzej Boczar MS, a animatorką Regina. Obecnie powstaje w Mińsku druga wspólnota ARS-u, bo tam Matka Najświętsza ma kilkunastu oddanych czcicieli, pełnych apostolskiej gorliwości. Formację saletyńską zapewnia parafia w Widzach prowadzona przez polskich saletynów: ks. Alfreda Piechotę MS i ks. Zenona Szcząchora MS. Stamtąd pochodzi animator tworzącej się wspólnoty – Wadzim. W Widzach zaczęła się jego droga wiary aż do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Od dziecka spoglądał na figury Pięknej Pani – w głównym ołtarzu i na Kalwarii Saletyńskiej przed kościołem, ale jak sam wyznał, dopiero kilka lat temu „na nowo odkrył La Salette”. Mieszkał już wtedy w Mińsku, gdzie zawarł sakrament małżeństwa. Dzięki Maryi Saletyńskiej został uzdrowiony ich syn Janek i szczęśliwie przyszedł na świat. „Najświętsza Mama obdarzyła mnie łaską ponownego nawrócenia” – wspomina tata. Jest dyrektorem Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II w Mińsku, gdzie od września ubiegłego roku działa też Instytut Trzeciego Wieku dla Polonii.
Na pierwszym spotkaniu Wadzim podzielił się otrzymanymi z Dębowca tekstami Orędzia Pięknej Pani, obrazkami i broszurkami. Uczestnicy ze wzruszeniem wspominali ziemię swych ojców i dziadków, a w ich sercach już kiełkowało ziarno miłości do Płaczącej Matki z La Salette – także ich Matki! 19 września – dokładnie w 175. rocznicę objawienia, animator wypełnił deklarację wstąpienia do Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej. Zamówił kilkanaście książek z Dębowca i małą figurkę Maryi wstępującej do nieba – kopię tej, która w Roku Jubileuszowym nawiedza wszystkie placówki Misjonarzy Saletynów i te środowiska, gdzie jest pielęgnowany saletyński charyzmat. Pod koniec listopada, po otrzymaniu przesyłki pisał: „Dotarła do nas paczka z książkami do Saletyńskiej biblioteczki i ta przepiękna figurka Matki Najświętszej Wstępującej do nieba. Dziękuję szczególnie za poświęcenie jej w Bazylice Dębowieckiej. Jest Figurka ta znakiem naszej łączności. Zrodził się też pomysł, by zrobić „pielgrzymkę” tej Figurki po domach sympatyków ARSu, żeby każdy mógł przez miesiąc modlić się szczerze i się oddać w opiekę Pięknej Pani, poznać lepiej jej Orędzie. Skontaktowałem się z naszymi Saletynami z Widz, żebyśmy mogli po świętach planować tam pielgrzymkę”.




Spotykają się regularnie w każdą trzecią sobotę. W rodzinnej atmosferze przy herbacie rozważają Orędzie, uczą się modlitw do Pięknej Pani, poznają obowiązki członków ARS-u. A że dzieci Boże potrzebują widoku swej Niebieskiej Matki, mają już nową, prawie półmetrową figurę Maryi Płaczącej. Wykonał ją rzeźbiarz z Widz w lipowym drewnie, specjalnie na zamówienie rodziny Wadzima. 22 stycznia br. saletyński proboszcz dokonał jej uroczystego poświęcenia.
Na tym nie koniec. Wadzim zamówił również u tego rzeźbiarza 20 małych figurek Maryi z La Salette ze specjalnej masy gipsowej dla obecnych kandydatów do ARS-u i dla tych, którzy zechcą do nich dołączyć. Na Białorusi też jest covid i inne ograniczenia, ale animator bardzo pragnie uczestniczyć w majowych rekolekcjach Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej. Kontaktował się już w tej sprawie z ks. dyrektorem Józefem Walem MS. W ostatnim liście z dnia 3 lutego 2022 r. napisał: „Orędzie Matki Najświętszej płynie po Mińsku, przypominając o niesłabnącej miłości Matki do swych zabłąkanych dzieci. Jest to bardzo ważne! Proszę o modlitwę za naszą grupkę, za wszystkich saletynów na Białorusi – potrzebujemy wsparcia modlitewnego. Nadal planujemy pielgrzymkę do Widz na małe rekolekcje dla naszej małej rodzinki ARS-owej. W kwietniu planujemy podpisać deklaracje i włączyć się do RODZINY SALETYŃSKIEJ”.
Dziękujemy Maryi, że powołuje do swej Rodziny oddanych, gorliwych ludzi zza wschodniej granicy – naszych braci i sióstr. Będziemy wspólnie modlić się o pokój na świecie, za siebie nawzajem i za ginących grzeszników, aby z miłosierdzia Bożego i dla zasług łez Maryi otrzymali łaskę zbawienia.
opr. Iwona Józefiak OCV